laupäev, 12. jaanuar 2008

trenn nr. 13 ehk TA30 jääpõhjaga basseinis

täna sai tehtud väike 30' taastav jooks ida-eesti kaunitel maastikel, mis tänase +3 nonsense vihmasajuse ilmaga ei ole midagi muud kui jääpõhjaga bassein, kust läbi joostes saad mudaseks. kuid ei kurda, varustus oli ok, kuigi jah - tõenäoliselt oleks vaja olnud kasse....

Nimelt libedusega kasutatakse põhiliselt kahte tüüpi kasse (i) jäigad- ehk platvormkassid ja (ii) pooljäigad e. liigendkassid.
Kinnitus süsteeme on peamiselt kolm erinevat: rihmik, kiirkinnitus ja segu kahest eelnevast – nina on rihmik süsteem ja kand kiirkinnitus.
Lisaks on veel mitmeid kasside erimudeleid nagu: liustikel liikumiseks nn. “päka kasse”, millel on 4 kuni 6 hammast; lumeräätsa kassid ja sportlikuks ronimiseks mõeldud saabaste külge jäädavalt kinnitatud kassid.
Tähelepanu tasub pöörata kasside hammastele!
Horisontaalsed hambad – sobivad ronimiseks pudedal jääl, alpijääl (firnil) ning sega (jää vaheldub kaljuga) ronimiseks. Soovitatavad nn. rahulikel tõusudel sh. Elbrusel.
Vertikaalsed hambad – sobivad ronimiseks jääkoskedel. Monopoint (üks esikihv) variandina sobib ka sega ning kuiva kalju ronimiseks
Platvormkassid
Platvormkassi suuruse muutmine nõuab tavaliselt mitme erineva töövõtte tegemist ja on aeganõudev. Samuti on oluline jäik saapa tald. Kuna enamik platvormkasse on kiirkinnitusega kassid sobivad ainult saabastele, millel on spetsiaalsed randid nii ninas kui ka kannal. Mugav saapa alla sättida, kuid sageli raskemad kui rihmik kassid.
Liigendkassid
Koosnevad nina ja kanna osast, mida ühendab liigendina kitsas metall plaat, mida kasutatakse kassi pikkuse reguleerimiseks. Suhteliselt hõlbus muuta kassi pikkust. Toodetakse nii kiirkinnitusega kui ka rihmik varianti, mida on võimalik kinnitada tavalise matkasaapa alla.
Kasside lisavarustuse hulka kuuluvad:(i) nn. antibott või lumetõrje plaat mis väldib lume pakki kogunemist kassi hammaste vahele;(ii) tehniliseks ronimiseks lisatakse väljaulatuv kihv kassi taga ossa (spur), et oleks võimalik kassi haakida kannaga
Kasside eluiga on vastavalt kasutuse intensiivsusele:
5-10 aastat - kasutades aastas ainult lühikesel perioodil
3-5 aastat – regulaarne kasutamine läbi aasta
2-6 hooaega – professionaalne kasutamine, jääkoskede ronimine
1-2 hooaega – võistlemine, sega-ronimine (!?!)


mnjah. eks igayks mõtleb ise mida selle infoga peale hakata...igal juhul tekib hulganisti küsimusi - näit miks selga-ronimise (v ronitava) kassi eluiga on vaid 1-2 hooaega...

väljanägemiselt suhteliselt erinev kodus olevatest liigikaaslastest, kuigi iseloom pidi sarnane olema...

2 tilka vett
















mäestikus kasutatav päkakass















harilik kodukass


veidi jooksuifot kah.
jooksin v siis sumpasin basseinis 30min.
D=3.6km
A=128
AK=8:39min/km
polar index=47

Kommentaare ei ole: